Technologia i infrastruktura usług dostępu do Internetu

Sieć

Usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu realizowana jest poprzez infrastrukturę radiową spółek grupy kapitałowej Midas S.A. (Mobyland, CenterNet, Aero2) i spółki Polkomtel. Umowa z Mobyland zapewnia nam dostęp do usług bezprzewodowego transferu danych na częstotliwości 1800 MHz i 900 MHz w technologii LTE i HSPA+, natomiast porozumienie trójstronne z Mobyland i Polkomtel Sp. z o.o. zapewnia nam dostęp do usług bezprzewodowego transferu danych na częstotliwości 900 MHz i 2100 MHz w technologii EDGE/GPRS i HSPA.

W styczniu 2012 roku Międzynarodowy Związek Telekomunikacji (ITU) uzgodnił kolejny standard technologii mobilnej ITU podjął decyzję, że rozwiązania „LTE-Advanced” oraz „WirelessMAN-Advanced” otrzymają wspólną nazwę IMT-Advanced. IMT-Advanced zastąpi w przyszłości standard IMT-2000 rozwijany od 2000 roku i nazwany popularnie technologią 3G. Docelową prędkością oferowaną przez technologie zgodne ze standardem IMT-Advanced będzie 100 Mb/s w ruchu (jazda samochodem) oraz 1 Gb/s stacjonarnie (poprzez sieć mobilną). Określenie 4G pozostanie niezdefiniowane, ale nadal jest używane przez operatorów wykorzystujących technologie LTE, HSPA+ oraz WiMax.

Sprzęt internetowy

Do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii LTE używamy najnowocześniejszych modemów, które pracują również w technologiach HSPA/HSPA+ i EDGE/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci Cyfrowego Polsatu, używając jednego modemu, mogą korzystać z Internetu zarówno w technologii LTE, jak i HSPA/HSPA+, a także z sieci EDGE/GPRS obejmującej zasięgiem całą Polskę.

Obecnie oferujemy trzy takie modemy:

  • modem Huawei E3276 umożliwiający pobieranie danych z szybkością do 150 Mb/s;
  • modem Huawei E398 z maksymalną szybkością pobierania danych do 100 Mb/s;
  • modem ZTE MF821 z maksymalną szybkością pobierania danych do 100 Mb/s.

W ofercie modemów obsługujących technologię HSPA proponujemy ponadto inne modele: Cyfrowy Polsat B150, ZTE MF668, ZTE MF669, Huawei E367, Huawei E182E/Huawei E182E MIMO.

Naszym abonentom proponujemy również pierwszy na rynku tablet, który został wyposażony w moduł obsługujący technologię LTE do 100 Mb/s – Samsung Galaxy tab 8.9 LTE. Urządzenie obsługuje również technologię HSPA+. Klientom oferujemy również dwa inne modele tabletów: Manta MID9701 9,7’’ Wi-Fi oraz Ferguson S3 7̎ Wi-FI DVB-T (z wbudowanym tunerem DVB-T i funkcją GPS), a także laptop Acer Aspire E1 z systemem Windows 8, które za pośrednictwem modemu umożliwiają szybkie i łatwe połączenie z Internetem.

W naszej ofercie znaleźć można także kilka modeli routerów, w tym pierwszy mobilny router ZTE MF60, który obsługuje technologie HSPA+/HSPA/UMTS/EDGE/GPRS.